
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 80 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 800 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Charge Pump |
| Function | Step-Up |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 20 µA |
Stock: 127
Distributors
pcbx
Unit Price$4.21715
Ext.Price$4.21715
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.21715 | $4.21715 |
| 10 | $3.24419 | $32.44190 |
| 25 | $3.04373 | $76.09325 |
| 50 | $2.85567 | $142.78350 |
| 100 | $2.73535 | $273.53500 |
| 300 | $2.63151 | $789.45300 |
| 500 | $2.53160 | $1265.80000 |
| 1000 | $2.46854 | $2468.54000 |
